Kompetencje kulturowe w bezpieczeństwie położniczym

Co oznacza „bezpieczny kulturowo” bądź „wrażliwość kulturowa” w opiece położniczej?

Tradycyjnie bezpieczeństwo kulturowe kojarzono z kulturową wrażliwością i świadomością. Jednak bezpieczeństwo kulturowe wymaga od pracowników opieki zdrowia zastanowienia się nad własną tożsamością kulturową i nad tym, jak wpływa to na opiekę, jaką zapewniają pacjentowi (Midirs.org, 2020).

Pracownicy służby zdrowia muszą zbadać siebie i wpływ swojej kultury na interakcje kliniczne i świadczenie usług opieki zdrowotnej, aby zapewnić bezpieczeństwo kulturowe. Aby osiągnąć ten cel, pracownicy służby zdrowia i organizacje opieki zdrowotnej muszą uznać i zająć się własnymi uprzedzeniami, postawami, założeniami, stereotypami, uprzedzeniami, strukturami i cechami, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość świadczonej przez nich opieki. (Midirs.org, 2020)

Bezpieczne kulturowo środowisko obejmuje szacunek, godność, upodmiotowienie, bezpieczeństwo i autonomię, które są podstawowymi prawami człowieka. Świadczeniodawcy muszą również rozpoznawać i naprawiać brak równowagi sił między sobą a pacjentami, jednocześnie chroniąc ich prawa podczas leczenia (Midirs.org, 2020)

Aby osiągnąć bezpieczeństwo kulturowe i równość w placówkach opieki zdrowotnej i wśród pracowników, pracownicy służby zdrowia i ich pracodawcy muszą wpływać na opiekę zdrowotną. (Midirs.org, 2020)

Dlaczego kulturowo bezpieczna opieka położnicza jest ważna?

Istnieje wiele powodów, dla których bezpieczeństwo kulturowe jest ważny w opiece położniczej, na przykład ze względu na inicjatywy skoncentrowane na bezpieczeństwie pacjentów i kulturze bezpieczeństwa, pacjentki położnicze otrzymują lepszy poziom opieki. Pomimo tych rozbieżności, czarne kobiety i azjatki oraz ich dzieci nie tylko mają gorsze wyniki zdrowotne niż ich białe koleżanki, ale czują się niezadowolone i niezaangażowane w opiekę zdrowotną. (Midirs.org, 2020)

Koncepcja bezpieczeństwa kulturowego obejmuje krytyczną świadomość, która obejmuje pracowników służby zdrowia i organizacje angażujące się w ciągłą autorefleksję i samoświadomość, a także ponoszące odpowiedzialność za zapewnienie kulturowo bezpiecznej opieki, zgodnie z definicją pacjentów i społeczności oraz mierzoną równością w zdrowiu . (Midirs.org, 2020)

Celem bezpieczeństwa kulturowego jest zmniejszenie uprzedzeń w opiece zdrowotnej i osiągnięcie równości wśród siły roboczej i środowiska pracy poprzez wpływ pracowników służby zdrowia i stowarzyszonych z nimi organizacji opieki zdrowotnej. (Phiri i in. 2019)

Chroniąc prawa pacjenta podczas opieki, wymaga się od usługodawcy rozpoznawania i korygowania wszelkiej nierównowagi sił między nimi a pacjentem (Curtis i in. 2019).
Aby zapewnić kulturowo bezpieczną opiekę, kobiety i personel, który się nimi opiekuje muszą nawiązać dobre relacje poprzez silną komunikację i uwzględniać preferencje kulturowe pacjentów, upewniając się, że kanały komunikacji są kulturowo akceptowalne, a usługi tłumaczeniowe odpowiednie (Phiri i in. 2019). Kiedy pacjenci nie czują się „bezpieczni kulturowo”, mogą poprosić o innego usługodawcę, co podnosi ich do pozycji władzy i zmniejsza nierównowagę władzy między pacjentami a pracownikami służby zdrowia.

A co robimy z tym my w Support ME i Polish Village?

Co director Manisha Sheth, jest muzułmanką i mamą 3 chłopców. Obecnie odbywa szkolenie jako akredytowany Counsellor i pracuje z rodzinami, aby pomóc im radzić sobie z lękiem okołoporodowym i ich dobrostanem emocjonalnym. Manisha jest naszym Safeguarding Lead a od roku jest również lead cultural and safety trenerem pracującym z krajowym dostarczycielem kursó dla pracowników służby zdrowia, SMC (Sheffield Maternity Cooperative). Dzięki temu, oragnizacja i jej wolontariusze mają przewodnictwo osób, które mają spacjalistyczny trening i mogą aktywnie i z sukcesem zapewnić bezpieczną przestrzeń dla klientów i naszego zespołu.

Dodaj komentarz